0
משתמש קיים
שכחתי סיסמא

משתמש חדש, הירשם עכשיו:

החברים שלנו נהנים יותר!
להצטרפות למועדון החברים>>

הנמכר ביותר:

Activ-Curcumin
תכשיר צמחי ייחודי, פרי פיתוח חדשני, אשר הוגש לרישום כפטנט בארה"ב, המבוסס על טכנולוגיה בלעדית להעצמת הזמינות הביולוגית של הרכיב כורכומין.

אקטיב-כורכומין מחיר: 167₪ הוספה לסל

אסטמהאסטמה הינה מחלת ריאות כרונית, לעיתים קרובות עם רקע אלרגי, המתבטאת בהתקפים המאופיינים בהתכווצות השריר העוטף את הסמפונות והיווצרותה של ליחה עודפת המובילה לחסימתן. שכיחותה של המחלה עולה מזה מספר עשורים, היא נפוצה בקרב האוכלוסייה הצעירה ונמנית עם מחלות הילדות הכרוניות.

גורמים ותסמינים
התפתחותה של אסטמה מקושרת לנטייה אלרגית מולדת המתאפיינת ברמות גבוהות של נוגדנים מסוג IgE ולחשיפה לאלרגנים במזון ובסביבה. כמו כן, ההתקף האסטמטי עשויי להתעורר לאחר מחלה זיהומית אקוטית, לאחר פעילות גופנית מאומצת ועקב מצב רגשי סוער. התקפים יכללו לרוב תסמינים הנעים בין חרחורים וצפצופי נשימה, דרך שיעול וקוצר נשימה וכלה בחנק מסכן חיים. לרוב, הסובלים מאסטמה נטולי תסמינים בין התקפים אך על פי חומרת המצב יתכנו שיעולים, חרחורים וצפצופי נשימה כרוניים.

הטיפול הרפואי המקובל באסטמה
הטיפול הרפואי נותן מענה תרופתי על פי חומרת המחלה ומשלב בין תרופות אנטי היסטמיניות נוגדות אלרגיה, תרופות מקבוצת חוסמי ביטא המרחיבות את הסמפונות ותרופות סטרואידיאליות ומעכבות לויקוטריאנים המפחיתות תגובה חיסונית מופרזת. לרוע המזל, ולמרות העובדה כי תרופות אלו יעילות למדי בהפחתת התסמינים האסטמטיים, החולה הופך תלוי בהן. בנוסף, הן אינן חפות מתופעות לוואי ולצד התלות בהן החולה עשוי לפתח פתולוגיות נוספות דוגמת כאבי ראש, נטייה לזיהומים, דופק מואץ, עליה במשקל ודימומים במערכת העיכול.

הטיפול הצמחי באסטמה
מחקרים מבוקרים מצביעים על יעילותה המובהקת של רפואת הצמחים הקלינית בטיפול באסטמה. מחקרים אלה מאששים את הידוע לנו זה מכבר מהרפואה המסורתית והידע הנרחב שנצטבר בה עם הניסיון המעשי של שנים רבות. הטיפול הצמחי באסטמה מבוסס על התייחסות רחבה ומעמיקה למצב הכוללת השפעה רפואית מגוונת; לצד צמחים נוגדי עווית סמפונות ישירים, יינתנו צמחים נוגדי אלרגיה ודלקת וצמחים משפעלי חיסון המאזנים את התגובה החיסונית הלקויה. בהתאמה אישית למטופל ישולבו צמחים נוגדי זיהום במקרה הצורך כמו גם צמחים מרגיעים - כל זאת בכדי לתת מענה כולל ומותאם אישית עבור המטופל. הטיפול כולל לרוב הרכב צמחי לנטילה יומית, ובעת הצורך יעשה שימוש גם בהרכב נוסף הנותן מענה אקוטי לזמן התקף והמפחית את הצורך בשימוש בתרופות.

המחקר אודות צמחים ספציפיים לטיפול באסטמה
במחקר משנת 2005 שנערך בביה"ח "הר סיני" בניו-יורק דווח כי הרכב צמחי הכולל תמציות של הצמחים סופורה, גנודרמה ושוש נמצא יעיל בטיפול באסטמה כמו תרופות סטרואידיאליות סינטטיות אך ללא תופעות הלוואי השכיחות של פגיעה בתפקוד חיסוני נאות. במחקר נטלו חלק 89 חולי אסטמה אשר חולקו לשתי קבוצות ניסוי. הקבוצה הראשונה מנתה 45 חולים, שחלקם טופלו בכמוסות המכילות את הרכב הצמחים והיתר בפלצבו. הקבוצה השנייה מנתה 46 חולים שחלקם קיבלו טבליות המכילות 20 מ"ג פרדניזון ויתרתם כמוסות פלצבו כביקורת. רמות הסרום של קורטיזול, ציטוקינים ונוגדני IgE עברו הערכה לפני ואחרי הטיפול, כמו גם הערכת תסמינים סובייקטיביים, תופעות לוואי ובדיקה ספירומטרית. כמו כן, נבדקו רמות של אאוזינופילים בדם והציטוקינים אינטרלוקין-5, אינטרלוקין-13 ואינטרפרון-Y. בתום 4 שבועות של ניסוי הראו חברי שתי הקבוצות שיפור בתסמינים, בתפקוד הריאתי וברמות האאוזינופילים באופן שווה. יש לציין עם זאת כי בשתי הקבוצות רמות הקורטיזול שלפני הטיפול היו מעט נמוכות מהנורמה, דבר שכיח בקרב הלוקים באסטמה. נמצא כי לאחר הטיפול הראתה הקבוצה אשר קיבלה תרופות סטרואידיאליות סינטטיות עיכוב בציר ההיפותלמוס-היפופיזה-אדרנל, אשר התבטא בירידה תלולה יותר ברמות הקורטיזול. לעומתה, הראתה קבוצת המטופלים אשר קיבלו את הטיפול הצמחי חזרה לרמות נורמליות של קורטיזול בסרום. בנוסף, בתום 4 שבועות נצפתה בקרב חברי הקבוצה שקיבלה פרדניזון עלייה משמעותית במשקל, בעוד הקבוצה שטופלה בצמחים לא הראתה עלייה שכזו. כמו כן נמצא כי בקבוצה אשר קיבלה את הטיפול הצמחי הייתה הפחתה משמעותית של רמות אינטרלוקין-3 ואינטרלוקין-5, וכן עלייה בערכי אינטרפרון-Y, בעוד בקבוצת הפרדניזון היה עיכוב של אינטרפרון-Y. החוקרים סבורים כי ממצאים אלה מצביעים על השפעה משמעותית של ההרכב הצמחי המדובר על התגובה החיסונית, התסמינים ומהלך המחלה בחולי אסטמה.


רוצים לדעת עוד?