0
משתמש קיים
שכחתי סיסמא

משתמש חדש, הירשם עכשיו:

החברים שלנו נהנים יותר!
להצטרפות למועדון החברים>>

הנמכר ביותר:

Activ-Curcumin
תכשיר צמחי ייחודי, פרי פיתוח חדשני, אשר הוגש לרישום כפטנט בארה"ב, המבוסס על טכנולוגיה בלעדית להעצמת הזמינות הביולוגית של הרכיב כורכומין.

אקטיב-כורכומין מחיר: 167₪ הוספה לסל

קדחת השחתאביב הגיע ולא רק פסח בא. עונת האביב מוכרת כעונה המשופעת ביותר בתופעות אלרגניות, בעיקר אלו הנגרמות על ידי אבקני פרחים ועצים הנישאים באוויר כחלק מתהליך ההאבקה האופייני לתקופה זו. קדחת השחת, הקרויה לעיתים גם אלרגיה עונתית, הינה הנפוצה שבביטויים האלרגניים; כ-30% מכלל האוכלוסייה העולמית לוקים בה ולרוב תתפרץ במהלך גילאי העשרים. הטיפול הצמחי בקדחת השחת מתמקד בהשפעה נוגדת אלרגיה לשם הפחתת התסמינים, לצד השפעה רחבה יותר הפונה למקורות הליקוי. 

גורמים ותסמינים
קדחת השחת נגרמת על ידי חשיפה לאוויר רווי באבקנים, המעוררים את מערכת החיסון לתולדה של תגובה אלרגית. למרות שלרוב האבקן אינו מוביל לתגובה חיסונית מוגברת, במקרים מסוימים הגוף יזהה אותו כאלרגן, וכתוצאה מכך יופעלו מספר תהליכים שיובילו לתגובה האלרגית. האלרגן מזוהה על ידי מערכת החיסון שמגיבה ביצירת חומרים דוגמת לויקטוריאנים ואינטרלויקינים בנוסף על שחרור נוגדנים מסוג IgE, המובילים להפרשת היסטמין מתאים המצויים באזור האף, הפה והעיניים. מטרתו של ההיסטמין היא הרחבת כלי הדם, בכדי לקדם השפעת רכיבים חיסוניים. אחת מתופעות הלוואי של פעילות זו היא זליגה של נוזלים מנימי הדם, כאשר התוצאות הן דמע ונזלת מוגברת. תופעות אלרגניות אופייניות נוספות כוללות התעטשויות רבות וגרד באזור הפנים.

הטיפול הרפואי המקובל בקדחת השחת
הטיפול הרפואי המקובל בקדחת השחת כולל מיתון של התגובה החיסונית הפרועה, ולרוב יכלול מתן תרופות אנטי-היסטמיניות ונוגדי לויקוטריאנים הנותנים מענה להתפרצות האקוטית של האלרגיה. עם זאת, תרופות אלה אינן פותרות את רגישות הגוף לאלרגן ומרובות תופעות לוואי הכוללות טשטוש, עייפות ואף התשה של מערכת החיסון. במצבים קיצוניים נעשה שימוש גם בתרופות סטרואידיאליות נוגדות דלקת, המחלישות את פעילות המערכת החיסונית ומקטינות את יכולת הגוף להתמודד עם גורמים מזהמים. תרופות אלה גם עלולות לעורר תופעות לוואי דוגמת דימום במערכת העיכול, חולשה, בחילות, עלייה בפרופיל השומנים והסוכרים ואף אוסטיאופורוזיס.

הטיפול הצמחי בקדחת השחת
רפואת הצמחים מספקת מענה כולל לתופעת קדחת השחת, הן בהפחתת התסמינים והן בהשפעה מיטיבה על הרגישות הבסיסית. ניסיון מעשי של מאות שנים לצד גיבוי במחקרים מודרניים, מוכיח כי צמחי המרפא מסייעים לתגובה אופטימלית ומאוזנת של המערכת החיסונית, כך שלצד צמצום התסמינים האלרגניים הם גם עשויים למנוע התפרצויות עתידיות. ביכולתם של מגוון פיטו-כימיקלים שהצמחים מכילים לאזן את התגובה החיסונית עד כדי הכחדת התסמינים. ההשפעה הצמחית על התפקוד החיסוני כוללת פעילות נוגדת אלרגיה על ידי עיכוב שחרור היסטימינים, לצד השפעה אדפטוגנית על מערכת החיסון והמערכת האנדוקרינית באמצעות בלוטת יותרת הכליה המסייעת לגוף להתמודד עם מצבי עקה. בנוסף, יעשה שימוש בצמחים מוקוסטטיים המפחיתים הפרשה רירית עודפת ומקלים בחומרת התסמינים.

צמחים ספציפיים לטיפול ומניעה של קדחת השחת
כנזכר מעלה, האסטרטגיה הטיפולית הכוללת בקדחת השחת תתמקד בפעילות נוגדת אלרגיה ישירה להקלה בתסמינים ושימוש בצמחים אדפטוגניים המשפרים את יכולת ההתמודדות של הגוף עם העומס האלרגני החיצוני, כאשר במקביל ייעשה שימוש בצמחים מייבשים, המפחיתים תסמינים דוגמת נזלת ודמע.

ריישי (Ganoderma lucidum)
מוצאה של פטריית הריישי בסין. זוהי פטרייה גדולה למדי, בוהקת בצבעי אדום או שחור, המשמשת לצורכי רפואה מזה מאות בשנים. היא מוגדרת כאדפטוגן בעל השפעה על בלוטת יותרת הכליה, עם יכולת לשפר את סיבולת הגוף - גופנית ומנטלית - למצבי דחק. ברפואת הצמחים המודרנית נחשבת פטריית הריישי לאדפטוגן עדין באופן יחסי, שאינו גורם לתופעות של המרצת יתר וחוסר שקט.

סופורה (Sophora flavescens)
זהו שיח ירוק עד הגדל בסין. ברפואת הצמחים המודרנית מיוחסת לו עוצמת פעילות מתונה עד בינונית והוא נחשב בטוח לשימוש לפרקי זמן ארוכים. מחקר יפני משנת 2003, שנערך במטרה לזהות חומרים מעכבי גרד, מצא כי תמצית שהופקה מצמח הסופורה הוכחה כיעילה ביותר מבין התמציות שנבדקו. צוות החוקרים מציע כי תמצית הצמח עשויה לשמש כחומר נוגד גרד במצבים אקוטיים וכרוניים.

שוש קירח (Glycyrrhiza glabra)
זהו הוא אחד מצמחי המרפא הוותיקים והנפוצים ביותר, הן ברפואות המסורתיות של תרבויות עתיקות רבות והן ברפואת הצמחים המודרנית. טעמו המתוק של הצמח וטווח הפעילות הרחב שלו הופכים אותו לאחד הצמחים הנפוצים ביותר בשימוש. תכונותיו האדפטוגניות, נוגדות האלרגיה, המלחחות ומשקמות הרקמות הריריות הופכות את השוש לצמח אידיאלי לטיפול במצבי אלרגיה עונתית. מחקרים מראים כי החומר Glycyrrihizin מהצמח נמצא כבעל פעילות מכייחת, נוגדת דלקת ואנטי אלרגית.

לחך (.Plantago spp)
הלחך הינו צמח בעל פעילות סופחת ומפחיתת ליחה בעל השפעה המשקמת רקמות ריריות. ברפואת הצמחים המודרנית נחשב הלחך לצמח עדין המתאים גם לטיפול בילדים. הוא מותווה בעיקר לטיפול בשיעולים, אלרגיות ובמצבים שונים המאופיינים בהפרשה עודפת של ליחה. מחקר יפני שנערך ב-2001 מצא כי תמצית אלכוהולית של עלי הצמח מעכבת הפרשה של היסטמין בעקבות פעילות נוגדני .IgE תוצאות המחקר מעידות על כך שהתמצית מתאימה כטיפול באסטמה ומחלות אלרגיות.

קדד קרומי (Astragalus membranaceus)
כאחד הצמחים היותר נחקרים ומקובלים בשימוש בעשורים האחרונים, לאסטרגלוס גם היסטוריה ארוכה של שימוש רפואי במסורת הרפואית הסינית. ברפואת הצמחים המודרנית משמש הצמח בעיקר כמעורר חיסון אנטי ויראלי וכמווסת חיסוני, לטיפול ומניעה של זיהומים ואף כטיפול תומך בלוקים במחלות אלרגיות . האסטרגולוס נטול תופעות לוואי וניתן לשימוש לתקופה ממושכת, עוצמת פעילותו מתונה והוא מתאים לשימוש בתינוקות, בילדים ובמבוגרים.


רוצים לדעת עוד?