0
משתמש קיים
שכחתי סיסמא

משתמש חדש, הירשם עכשיו:

החברים שלנו נהנים יותר!
להצטרפות למועדון החברים>>

הנמכר ביותר:

Activ-Curcumin
תכשיר צמחי ייחודי, פרי פיתוח חדשני, אשר הוגש לרישום כפטנט בארה"ב, המבוסס על טכנולוגיה בלעדית להעצמת הזמינות הביולוגית של הרכיב כורכומין.

אקטיב-כורכומין מחיר: 167₪ הוספה לסל

יתר כולסטרול וטריגליצרידים יתר כולסטרול וטריגליצרידים בדם נמנים עם המחלות השכיחות ביותר בעולם המערבי, ומהווים אחד הגורמים המשמעותיים להתפתחות טרשת עורקים ומחלות לב וכלי דם. נטייה תורשתית, תזונה רוויות שומנים ומצבי דחק מתמשכים מהווים חלק מן הסיבות לעליה בערכי הכולסטרול והטריגליצרידים. עם זאת, יש לזכור כי הכולסטרול הכרחי לתפקודים פיזיולוגים שונים וחשובים. מתי הופך הכולסטרול מ"טוב" ל"רע", וכיצד ניתן לאזן את רמתו ורמת השומנים בדם? לצמחי המרפא השפעה נרחבת הכוללת וויסות רמות הכולסטרול והטריגלצירידים בדם. חלקם משפיעים ישירות על תפקוד הכבד והמטבוליזם של שומנים וכולסטרול, בעוד אחרים מסייעים לגוף להתמודד באופן יעיל יותר עם ערכים גבוהים ולא תקינים.

גורמים ותסמינים
כולסטרול הוא תרכובת אורגנית הקיימת כמעט בכל תא חי, בעיקר כחלק מקרום התא או כחומר מוצא לייצור חומרים אחרים בגוף דוגמת הורמני המין והורמוני יותרת הכליה. מולקולת הכולסטרול מסיסת שומן, ונעה בדם כחלק מליפופרוטאינים דוגמת LDL ו-.HDL תפקידו של ה-LDL הוא הובלת כולסטרול מהכבד אל שאר רקמות הגוף, ובמצבי עודף כולסטרול פעילות מוגברת שלו תביא לשקיעת ליפידים בדפנות כלי הדם, דבר העלול להוביל להתפתחות טרשת עורקים. ה-HDL מוביל את הכולסטרול בחזרה אל הכבד. טריגליצרידים הינם מצבורים של חומצות שומן המהווים את צורת אחסון האנרגיה המועדפת על הגוף. רמות גבוהות של טריגליצרידים יופיעו לעיתים קרובות לצד רמות LDL גבוהות ורמות HDL נמוכות מהרצוי. שילוב זה מהווה גורם סיכון מוביל באירועים של שבץ לבבי, בפרט בלוקים במחלת לב. גורמי סיכון נוספים הקשורים ליתר כולסטרול הינם נטייה תורשתית, סכרת, עישון ויתר לחץ דם.

הטיפול הרפואי המקובל ביתר כולסטרול וטריגליצרידים
הטיפול הרפואי המקובל ביתר כולסטרול ושומנים בדם כולל המלצות תזונתיות (דיאטה דלת שומן רווי וכולסטרול), עידוד פעילות גופנית ומתן תרופות מסוג סטטינים, פיבראטים וניאצין. הסטטינים מעכבים את פעילות האנזים HMG-CoA reductase, אנזים המפתח בתהליך ייצור כולסטרול בגוף. תופעות הלוואי בשימוש בתרופות אלה מונות פגיעה בתפקודי כבד לצד פגיעה בשרירים המתבטאת בחולשת שרירים, כאב והרס רקמת שריר. הפיבראטים הם נגזרות של חומצה פיברית, המסייעים להורדת פרופיל השומנים בדם וכוללים תופעות לוואי הקשורות בעיקר במערכת העיכול. ניאצין או חומצה ניקוטינית היא תרכובת מקבוצת ויטמיני B, המסייעת בהפחתת רמות LDL והעלאת רמות .HDL תופעות הלוואי המוכרות משימוש בתרופות אלה כוללות סומק ואודם בעור ועלייה ברמות הסוכר וחומצת השתן.

הטיפול הצמחי ביתר כולסטרול וטריגליצרידים
לצמחי מרפא ייעודיים השפעה משמעותית על המטבוליזם של כולסטרול ושל תרכובות שומניות נוספות בגוף האדם. חלקם משפיעים ישירות על ייצור הכולסטרול בכבד, בעוד שאחרים מונעים ספיגה חוזרת שלו מהמעי. ניתן למצוא ביניהם חומרים בעלי מבנה סטרואידיאלי העשויים להשפיע על מטבוליזם של שומנים וכולסטרול לצד אחרים הפועלים לאיזון תפקודי הכבד. בנוסף לכך, צמחים בעלי השפעה נוגדת חמצון מונעים ומפחיתים חמצון של תרכובות שומניות דבר המפחית הווצרות של ליקויים כרוניים דוגמת טרשת עורקים.

צמחים ספציפיים לטיפול ביתר כולסטרול וטריגליצרידים

ארכובית סינית (Polygonium\Fallopia multiflora)
הארכובית היא צמח מטפס הגדל בסין, אשר הרפואה הסינית המסורתית מייחסת לו סגולות ריפוי ייחודיות. הארכובית הסינית מכילה חומרים המגנים על הכבד ואף גורמים לעיכוב של אנזימי כבד מסוג ALT ו-AST. בניסוי שכלל 178 משתתפים שסבלו מעודף כולסטרול בדםוטופלו בתמצית הצמח נמצא שיפור משמעותי בשיעור של38.2% מקרב המטופלים. בניסוי נוסף נמצא כי תמצית הצמח נמצאה כמעכבת התפתחות פלאק טרשתי, וכי גליקוזידים מהצמח משפיעים על ,Apolipoprotein E תוך הפחתה של רמות הטריגליצרידים והכולסטרול והעלאה של HDL.

כורכום (Curcuma longa)
עוד מימי קדם זכה הכורכום לשימוש נרחב במסורות קולינריות ורפואיות שונות, ביניהן הרפואה ההודית המסורתית והרפואה הסינית. המחקר המודרני מצא כי אחת התרכובות הפוליפנוליות העיקריות בצמח, הכורכומין, הוכיח פעילות ביולוגית נרחבת, הכוללת בין היתר את היותו מפחית רמות כולסטרול ושומנים בדם, משקם ומגן על הכבד. במחקר משנת 2008 נמצא כי תמצית תקנית מהצמח הובילה לירידה בערכי הכולסטרול הכללי כמו גם בערכי ה- LDL, במקביל, הודגמה עלייה בערכי כולסטרול מסוג HDL. עוד נמצא כי לכורכומין הייתה גם השפעה מיטיבה על מצבי כבד שומני.

פלודנדרון (Phelodendron amurense)
הפלונדרון הוא צמח ממשפחת הפיגמיים שמקורו בסין, שם נעשה בו שימוש נרחב. ברפואת הצמחים המודרנית משמש הצמח לטיפול במגוון בעיות רפואיות, ביניהן רמות גבוהות של כולסטרול ולשם הורדת ערכי כולסטרול מסוג LDL. על פי מחקר מבוקר שנערך בסין, האלקלואיד ברברין, המצוי בצמח, הוביל להפחתה משמעותית בפרופיל השומנים של עכברים. ממצאי הניסוי הוכיחו פעילות מפחיתת רמות כולסטרול כללי ב- 29%, הפחתת טריגליצרידים ב- 35% והפחתת ערכי כולסטרול מסוג LDL ב- 25%.

ריישי (Ganoderma lucidum)
מוצאה של פטריית הריישי בסין. זוהי פטרייה גדולה למדי, בוהקת בצבעי אדום או שחור, המשמשת לצורכי רפואה מזה מאות בשנים. ברפואת הצמחים המודרנית היא מוגדרת כאדפטוגן בעל השפעה על בלוטת יותרת הכליה, עם יכולת לשפר את הסיבולת, גופנית ומנטלית, למצבי דחק. פטריית הריישי הינה אדפטוגן עדין באופן יחסי, אשר אינו גורם לתופעות של המרצת יתר, חוסר שקט, הפרעות שינה וכדומה. מחקר סיני שכלל מתן של סירופ המופק מפטריית הריישי ל- 120 חולים עם רמות גבוהות של כולסטרול במשך חודש עד שלושה חודשים, הוכיח יעילות של 86% בטיפול.

קנרס תרבותי (Cynara scolymus \ cardunculus)
הקנרס משמש ברפואה עוד מימי קדם. הוא נזכר במקורות יווניים ורומיים עתיקים כצמח מאכל וכצמח המשמש לריפוי מחלות כבד ומחלות רעלניות שונות. ברפואת הצמחים המודרנית מוגדר הצמח כבעל פעילות מתונה, נטול רעילות, ומתאים לשימוש לפרקי זמן ממושכים. השימוש המקובל ביותר כיום בקנרס הינו כמפחית רמות כולסטרול ושומנים בדם, כמשפר עיכול וכמרכיב בטיפול במחלות כבד. על פי מחקר שנערך בתנאי סמיות כפולה וביקורת פלצבו, תמצית עלי ארטישוק הפחיתה את רמות הכולסטרול בדם של מבוגרים בריאים בעלי רמות גבוהות של כולסטרול. נמצא שהתמצית הפחיתה את רמות השומנים בפלזמה לרבות רמות הכולסטרול הכללי.


רוצים לדעת עוד?