0
משתמש קיים
שכחתי סיסמא

משתמש חדש, הירשם עכשיו:

החברים שלנו נהנים יותר!
להצטרפות למועדון החברים>>

הנמכר ביותר:

Activ-Curcumin
תכשיר צמחי ייחודי, פרי פיתוח חדשני, אשר הוגש לרישום כפטנט בארה"ב, המבוסס על טכנולוגיה בלעדית להעצמת הזמינות הביולוגית של הרכיב כורכומין.

אקטיב-כורכומין מחיר: 167₪ הוספה לסל

תסמונת גיל המעברתקופת גיל המעבר הינה תהליך ביולוגי טבעי המתרחש בחייה של כל אישה. עם זאת, התסמינים האופייניים לתקופה זו מהווים מטרד עבור נשים רבות, בשל שורה של שינויים גופניים ונפשיים הנובעים מירידה ברמות ההורמונים הנקביים, ואשר עלולים לפגוע באיכות החיים ובבריאות הכללית. לטיפול הצמחי יכולת להקל משמעותית בתסמינים, להשיב את האיזון ההורמונלי לתקנו ולסייע לאישה בהתמודדות עם הפרק החדש בחייה.

גורמים ותסמינים
תסמונת גיל המעבר היא תהליך ביולוגי טבעי המוגדר כירידה הדרגתית בתפקוד השחלתי, עד להפסקה מוחלטת של המחזור החודשי. גיל הפסקת הווסת בנשים נע לרוב בין 45-50 שנה, אז חלה ירידה בייצור הורמוני המין הנשיים אסטרוגן ופרוגסטרון ועלייה ברמות ה-FSH וה-LH. זקיקי השחלה הופכים רגישים פחות להורמוני המין, הביוץ נעשה בלתי סדיר ובעקבותיו גם מחזור הווסת, עד לסיומו המוחלט. תסמיני גיל המעבר משתנים מאישה לאישה בתדירותם וחומרתם, ועשויים לכלול גלי חום, הזעה, יובש של העור והשיער, יובש נרתיקי, ירידה בחשק המיני, הפרעות שינה ועייפות, עצבנות ואי שקט, קשיים בריכוז, ירידה בזיכרון, דיכאון וחרדה. תופעות אלה מלוות לעיתים גם בעצירות ועלייה במשקל, ירידה במסת העצם ועלייה בסיכון ליתר כולסטרול בדם ובשכיחות מחלות לב וכלי דם.

הטיפול הרפואי המקובל בתסמונת גיל המעבר
למרות שתסמונת גיל המעבר אינה מוגדרת כמחלה בפני עצמה, ריבוי התסמינים דורש במקרים רבים מענה רפואי בדמות טיפול הורמונלי חליפי, המשמש להקלה נקודתית בתסמינים. עם זאת, מחקרים מצביעים על סיכונים משמעותיים הנובעים מטיפול זה, דוגמת שכיחות גבוהה של מקרי סרטן שד, התקפי לב ושבץ. זאת לצד תופעות לוואי מינוריות יחסית הכוללות הקאות ובחילות, כאבי בטן, השמנה ורגישות בשדיים.

הטיפול הצמחי בתסמונת גיל המעבר 
הטיפול הצמחי בתסמונת גיל המעבר יתמקד בהשבת האיזון ההורמונלי הכללי, לצד מיתון ישיר של התסמינים. מקובל השימוש בצמחים בעלי השפעה כמו-הורמונלית כללית הממתנים תנודות ברמת ההורמונים ומסייעים לגוף להסתגל לשינויים המתחוללים בו, וכן השימוש בצמחים בעלי השפעות ספציפיות יותר דוגמת לחלוח הרקמות, הרגעה, קירור וכדומה.

צמחים ספציפיים לטיפול בתסמונת גיל המעבר
השימוש בצמחי מרפא לתמיכה באישה בתקופת גיל המעבר מוכר ברפואות המסורתיות לאורך ההיסטוריה. ברפואת הצמחים המודרנית ייעשה שימוש בצמחים המסייעים להשבת האיזון ההורמונלי, במקביל לשימוש בצמחים אדפטוגניים המשפרים את יכולת ההסתגלות של הגוף לשינויים שחלים בו, זאת לצד צמחים היעילים בהפחתת התסמינים האופייניים לתקופה זו.

קוהוש שחור (CImicifuga racemosa)
נחשב לאחד מצמחי המרפא החשובים של הרפואה האינדיאנית המסורתית, שם נעשה בו שימוש לטיפול במגוון בעיות נשים. ברפואת הצמחים המודרנית מותווה הצמח לטיפול בתופעות גיל המעבר, ובפרט בגלי חום ומצבי דכדוך ועקה; פעילות זו הוכחה גם במחקרים מודרניים.

שיח אברהם מצוי (Vitex agnus castus)
מקורו של הצמח במזרח התיכון ובמרכז אסיה והוא נפוץ גם בישראל .מאז ימי קדם שימש צמח ייחודי זה לטיפול במנעד רחב של ליקויים הקשורים למחזור החודשי ולבריאות האישה. ברפואת הצמחים המודרנית, פירותיו משמשים לטיפול בתסמונת קדם וסתית ותסמונת גיל המעבר. השפעתו הייחודית על המערך ההורמונלי כמעודד הפרשת פרוגסטרון הופכת אותו לצמח נבחר בטיפול בתסמיני גיל המעבר; פעילות זו מגובה גם במחקרים עדכניים.

בטטת בר (.Dioscorea spp)
כבר ברפואה האינדיאנית העתיקה נעשה שימוש בבטטה לטיפול בבעיות נשים. ברפואת הצמחים המודרנית מותווה הצמח לטיפול במגוון של מצבים, החל בכאבי מחזור וכלה בתסמונת גיל המעבר. לבטטה השפעה מאזנת על המערכת האנדוקרינית הנשית, השפעה נוגדת עווית ודלקת ופעילות המסייעת בהפחתת רמות כולסטרול בדם ודלדול העצם.

אנאמרנה (Anemarrhenae asphodeloides)
מוצאו של צמח זה בסין, שם הוא מקובל בשימוש רפואי זה מאות בשנים. ברפואת הצמחים המודרנית הוא מותווה, בין השאר, לטיפול בגלי חום של גיל המעבר ואוסטיאופורוזיס. מחקרים עדכניים מראים כי חומרים מסוג ספונינים בצמח מנעו ניוון של הרחם ואובדן מינרלים בעצם. תכונותיו כמקרר ומרגיע אף הן הופכות את האנאמרנה ליעיל בטיפול בתסמונת גיל המעבר.


רוצים לדעת עוד?